• ERASMUS/POWER

          • W dniach 1 – 13 lipca 2019 r. brałam udział w warsztatach metodycznych dla nauczycieli języka niemieckiego w mieście Lindau, malowniczo położonym nad Jeziorem Bodeńskim, u zbiegu granic trzech państw: Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

            Pobyt w tak malowniczym, bogatym turystycznie miejscu nie był tylko źródłem wiedzy z zakresu metodyki nauczania języka niemieckiego, ale również niesamowitym przeżyciem pod względem treści o charakterze realioznawczym, co dla każdego germanisty jest inspiracją.

            Zajęcia odbywały się w samym centrum tego malowniczego miasta. Miasta, które aspiruje w Niemczech do miana miasta nowoczesnego, miasta sztuki i nowoczesnych wyzwań. Do Lindau przybyli nauczyciele głównie z Polski, ale w grupie, do której uczęszczałam na zajęcia była również nauczycielka języka niemieckiego z Węgier. Zajęcia prowadzone były przez wysoko wykwalifikowaną kadrę, doświadczonych nauczycieli języka niemieckiego jako języka obcego, doradców metodycznych, kreatorów nowoczesnej metodyki nauczania języka niemieckiego. Nauczyciele języka niemieckiego, którzy przyjechali z Polski, by wziąć udział w tym kursie metodycznym, pochodzili z różnych zakątków naszego kraju, mieli za sobą różne doświadczenia w nauczaniu języka niemieckiego. Byli również nauczycielami  zróżnicowanych wiekowo uczniów. Wymiana doświadczeń również w tym aspekcie jest cenną wskazówką. Podczas zajęć omawialiśmy nasze style nauczania pod kątem doświadczonych prowadzących, co skłaniało na każdym kroku do podejmowania refleksji nad własną pracą, nad pracą nauczyciela języka niemieckiego. Na zajęciach przekazywano nam informacje o najnowszych trendach w nauczaniu języka niemieckiego, namawiano do modyfikacji stylu nauczania, do jeszcze większej otwartości względem swoich uczniów, wyrozumiałości i nieustającego zgłębiania umiejętności językowych w myśl zasady, że „Nauka jest jak wiosłowanie pod prąd. Jak tylko przestaniesz, cofniesz się”. Te słowa mają szczególny wymiar dla każdego nauczyciela języka obcego, który powinien nieustannie się dokształcać i przede wszystkim mieć kontakt z językiem, którego naucza. Dla mnie również było to bardzo ważne. Tym bardziej cieszę się, że wzięłam udział w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, dzięki któremu spędziłam dwa tygodnie w Niemczech. Na zajęciach, na które uczęszczałam, miałam również okazje do przypomnienia sobie słownictwa i wybranych zagadnień gramatycznych. Kolejny raz doświadczyłam niesamowitego zjawiska, które w metodyce określa się mianem „kąpieli językowej”. W czasie mówienia w języku niemieckim odświeżałam zwroty i wyrażenia, których już dawno nie używałam, o których istnieniu w mojej pamięci nie miałam pojęcia. A one raz nauczone, zostały w pamięci. Wykładowcy ze Szkoły językowej „Dialoge” okazywali nam wsparcie na każdych zajęciach i mobilizowali do podążania ścieżką własnego rozwoju osobistego.

            Pobyt w Lindau miał dla mnie również nutkę sentymentalnej podróży. Podczas wycieczki do wodospadu Rheinfall, znajdującego się na terytorium Szwajcarii okazało się, że równo 24 lata wcześniej miałam okazję być w tym samym miejscu. Wówczas byłam świeżo upieczoną absolwentką liceum i moja pierwsza w życiu podróż zagraniczna była właśnie do Szwajcarii. Wtedy starałam się zostać studentką germanistyki. Teraz byłam tam jako nauczyciel języka niemieckiego.

            Najważniejsze są jednak umiejętności językowe, które dane było mi tam zdobyć. Kontakt z żywym językiem ma dla nauczyciela języka obcego największe znaczenie i dla mnie również miał. Codzienność w realiach krajów niemieckojęzycznych była dla mnie doskonałą lekcją języka niemieckiego.

                 

               

            Agnieszka Kordyzon-Andrzejewska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu
      • 22 787 71 45
      • Zagościniec ul. Szkolna 1 05-200 Wołomin 05-200 Wołomin Poland
      • 1251141342
      • 017209340
      • 85.20.Z
      • 15227
  • Nasze media społecznościowe