• ERASMUS/POWER

          • W dniach 28.10.2019 – 08.11.2019 w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor edukacja szkolna, uczestniczyłyśmy w zagranicznym kursie językowym. Zajęcia odbywały się w szkole St. GilesInternational, w samym centrum malowniczego Londynu. Kurs obejmował różnego rodzaju zajęcia oraz wycieczki fakultatywne. Uczestnikami kursu byli studenci, nauczyciele oraz osoby, które chciały doskonalić znajomość języka angielskiego. Ludzie, których poznałyśmy pochodzili z różnych krajów na całym świecie z m.in. Japonii, Brazylii, Francji, Turcji, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Meksyku, Ukrainy.

            Celem zajęć było przede wszystkim doskonalenie znajomości języka angielskiego. Oprócz rozwijania kompetencji językowych oraz wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami kursu, pobyt w Londynie rozwinął nas również kulturowo. Mogłyśmy poszerzyć wiedzę na temat tradycji kulturowych, zabytków i miejsc, które warto zobaczyć będąc w tym niezwykłym mieście. Zajęcia, w których uczestniczyłyśmy obejmowały m.in. doskonalenie umiejętności fonetycznych, ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu, poznawanie gramatyki i słownictwa poprzez ciekawe i innowacyjne metody nauczania.

            Angielscy nauczyciele byli wspaniale przygotowani pod względem merytorycznym, zajęcia były prowadzone w sposób interesujący i zróżnicowany z wykorzystaniem różnych metod i środków.

            Szkoła St. Giles International jest miejscem bardzo przyjaznym dla kursantów, pracownicy są bardzo pomocni i dostępni dla osób mających jakikolwiek problem. Kurs, który wybrałyśmy skupiał się przede wszystkim na umiejętności efektywnej komunikacji w języku angielskim. Podczas zajęć były rozwijane wszystkie najważniejsze funkcje języka. Bardzo ważnym dla nas elementem kursu było doskonalenie płynności wypowiedzi i rozumienia języka mówionego. Dzięki temu, że lekcje były  prowadzone w międzynarodowych grupach, jako uczestnicy miałyśmy dużo okazji, aby w praktyce używać języka.

            W czasie pobytu w Londynie miałyśmy okazję zwiedzić miasto, poznać jego historię oraz zabytki, m.in. Pałac Buckingham – oficjalną rezydencję monarchów Wielkiej Brytanii, obecnie siedzibę królowej Elżbiety II, British Museum – jedno z największych i najbardziej znanych muzeów na świecie słynie ono przede wszystkim z imponującej kolekcji dzieł sztuki egipskiej, Katedrę Św. Pawła –jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Wielkiej Brytanii i jednocześnie najważniejszych symboli brytyjskiej tożsamości narodowej, Pałac Westminsterski – jest najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Londynu, odbywają się tam obrady komisji parlamentarnych.

            Udział w projekcie był dla nas niewątpliwie bardzo wyjątkowym i niezwykłym doświadczeniem, które na długo zachowamy w pamięci. Był to czas wyjątkowy pod względem rozwoju zawodowego, ale również kulturowego. Kurs doskonalący z języka angielskiego był okazją do doskonalenia własnych umiejętności językowych i pedagogicznych, co niewątpliwie przyczyniło się do podniesienia naszych kwalifikacji zawodowych, umożliwiło poznanie ciekawych metod i technik nauczania, z których korzystamy podczas prowadzenia zajęć w naszej szkole. Zdecydowanie łatwiej jest nam zaczerpnąć wiedzę z anglojęzycznych książek czy artykułów. Nasz udział w projekcie przyczynił się do rozwoju szkoły, w której pracujemy. Dzięki temu, że miałyśmy okazję wziąć udział w  tego rodzaju przedsięwzięciu, mogłyśmy przekazać naszym uczniom wiedzę na temat innych krajów, zachęcić ich do poznawania kultury innych narodów, zmobilizować ich do rozwijania kompetencji językowych. Po powrocie podzieliłyśmy się naszym doświadczeniem z innymi pracownikami szkoły oraz szczerze zachęcamy ich do poszerzania swoich kompetencji właśnie dzięki udziałowi w takich projektach.

            Język angielski jest językiem międzynarodowym, w dzisiejszych czasach funkcjonowanie bez języka angielskiego jest niemal niemożliwe o czym najbardziej można się przekonać będąc w kraju anglojęzycznym lub w każdym innym kraju, gdzie komunikowanie się w języku angielskim jest podstawą. Raz zdobyte umiejętności powodują chęć pokonywania kolejnych barier językowych i motywują do osiągania kolejnych sukcesów w tym zakresie. Podejmowanie tego typu działań nie byłoby możliwe bez wsparcia instytucji i ludzi, którzy doskonale rozumieją wyzwania nowoczesnej edukacji. Nauczyciel, bez względu na nauczany przedmiot powinien w XXI wieku wykazywać się znajomością języków obcych oraz znajomością historii kultury innych krajów by być źródłem inspiracji dla swoich uczniów. Nieodzownym wsparciem o charakterze motywacyjnym okazała się Burmistrz Wołomina pani Elżbieta Radwan, Dyrektor ZEASiP pani Halina Bonecka oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu pani Agnieszka Kordyzon-Andrzejewska. Nawet najpiękniejsze inicjatywy nie mają racji bytu bez wsparcia i zrozumienia przełożonych.       
                 

               

            Klaudia Kupiec

            Sandra Borowy – Orłowska

            Diana Borowska - Ogrodnik

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Zagościńcu
      • 22 787 71 45
      • Zagościniec ul. Szkolna 1 05-200 Wołomin 05-200 Wołomin Poland
      • 1251141342
      • 017209340
      • 85.20.Z
      • 15227
  • Nasze media społecznościowe